KOSMETIKA POD LUPOU: Podívejte se do svého krému!

Je mnoho pro pleť prospěšných látek, ale je jich také spousta, kterým je dobré se v kosmetice vyhnout. Mnozí však netuší, které látky to jsou a hlavně – jak je odhalit. A o tom bude dnešní článek.

Navedu vás, jak zjistit, co váš produkt skutečně obsahuje a přiblížím vám dvě často diskutované složky v kosmetice

MINERÁLNÍ OLEJE A SILIKONY

Proč byste se o ně měli zajímat a jaký vliv mohou mít na vaši pleť? To vše se dozvíte.

Vědomá péče o pleť je jako vědomá výživa.

-zajímejte se proto o složení produktů, které používáte.

Na složení se doporučuji zaměřit hlavně v případě, pokud cítíte, že vám nynější produkt z nějakého důvodu nevyhovuje, nebo se teprve chytáte si nějaký pořídit a chcete za svoje peníze dostat opravdovou kvalitu, nebo pokud už máte špatnou zkušenost a chcete se jí vyhnout. Nebo zkrátka chcete zjistit, co všechno skutečně ve svém produktu najdete.

Hledejte ve složení látky, kterými nasytíte potřeby vaší pleti, ale zvláštní pozornost věnujte i těm, které tam nechcete.

Podle čeho zjistíte, co všechno váš krém obsahuje?

Kosmetické firmy se s některými ingrediencemi určitě dobrovolně nechlubí. Aby taky jo. Představte si, kdyby vás krásná modelka z reklamy lákala větami: ,,Už vím co je pro mě správné! Tento krém je naprosto zázračný! Jeho exkluzivní složení s ureou, ropným olejem a silikony moji pleť vyživí a zregeneruje. A jen takto regenerovaná pokožka = zdravá pokožka“. Myslím, že se vší pravděpodobností byste si takový krém nekoupili, i kdyby byla modelka sebevíc přitažlivější a přesvědčivější.

Kosmetický průmysl je povinen uvádět na každém výrobku kompletní seznam použitých surovin a tak je docela snadné se dozvědět, co doopravdy kupujete.

Pouhý popis denní výživný krém s vitamíny však nemá téměř žádnou vypovídající hodnotu. Důležité tedy je, zaměřit se na podrobné složení a to se nachází na etiketě, která je většinou na boční nebo spodní straně prodejní krabičky, nebo přímo na produktu. Názvy přísad jsou uváděny v angličtině nebo latině za označením INGREDIENTS (INCI) a podrobné informace o nich si můžete kompletně dohledat na internetu.

Použité suroviny na etiketě by měly být uvedeny v sestupném pořadí.  Na prvním místě jsou tedy látky, které jsou ve výrobku zastoupeny nejvíce, zatímco ty poslední jsou v minimálním množství (látky pod 1 % mohou být uváděny v libovolném pořadí).

Zajímejte se o první polovinu ingrediencí a posledních 5 složek.

ROPA A SILIKONY – jejich vliv na pleť:

Ropné (minerální) oleje

(Nepleťte si minerální olej s minerálním ochranným faktorem!)

Na etiketě je naleznete pod tímto názvem :  

-Petrolatum, paraffinum liquidum, Paraffin Oil, Cera Microstallina, Microstalline Wax, Synthetic Wax, atd. (viz.obr.)

Minerální oleje jsou vedlejším produktem zpracování ropy. Výrobci kosmetiky je přidávají do krémů z různých důvodů. Jsou levné a prodlužují trvanlivost produktu.

-Tyto látky však tvoří na povrchu kůže pro vodu i vzduch NEPROPUSTNÝ FILM. To znamená, že vylučovací funkce (mazu, potu, CO2) je jimi potlačena a to narušuje správnou funkci kůže.

-Minerální oleje a vosky podporují ulpívání kožních buněk na povrchu pleti a v pórech, tím zamezují přirozenému odtoku kožního mazu a přispívají k tvorbě komedonů.

Je to jako kdybyste si dali na obličej igelitový sáček.

Při dlouhodobém používání krémů s minerálními oleji přestává kůže tvořit dostatek mezibuněčné hmoty, protože nemá potřebu chránit si vodu. Dělá to za ni minerální olej v krému. Díky tomu ale slábne, což vede k předčasnému stárnutí, zvýšené citlivosti pleti, výskytu červených žilek nebo závislosti na těchto krémech.

I kdyby byli minerální oleje sebevíc očištěné, v mých očích jsou a navždy zůstávají jako ROPA – a tu byste si snad sami nikdy na pleť dobrovolně nedali!

Silikony  

-ve složení je najdete pod označením, které má většinou koncovku –,,cone´´ / ,,conol´´, nebo ,,siloxane´´ – např.: Dimethicone, Cyclomethicone, Cetearylmethicone, Dimethiconol, atd.

Silikony, nebo také silikonové oleje, jsou uměle vytvořené oleje, které se používají v kosmetických přípravcích z důvodu, že se snadno roztírají a zanechávají na kůži hladký sametový pocit.

Silikony jsou obecně vhodnější na pleť než minerální oleje, protože jejich deriváty jsou vyvinuty speciálně pro kosmetické účely. Přesto by neměly být hlavní složkou kosmetických přípravků.

Najdete je v krémech, šamponech, kondicionérech i make-upech. Vytvářejí na pokožce film, který působí hebce, opticky vyhlazují pleť a póry, proto jsou velmi oblíbenou složkou v bázích pod make-up.  Pokud se silikony objevují ve složení kosmetických přípravků ve druhé polovině textu, nebo někde na konci, jejich obsah v tomto přípravku je minimální (většinou 1-3%). Pokud jsou ve složení kosmetického přípravků v horní polovině, znamená to, že je jich tam velké procento.

Existuje mnoho jiných látek prospěšných pro pleť, a právě proto silikony rozhodně nepatří mezi ty, které je zapotřebí v produktech vyhledávat.

Závěr

Složení kosmetických produktů je určitě dobré sledovat. Návod už máte, tak jej zkuste používat!

  • V první řadě je ale důležité znát svůj typ pleti, jaký je její aktuální stav, jaké má potřeby a podle toho pak uvážlivě vybírat produkt.

Pokud si nejste jistí, nejlepší řešení je – svěřit svou pleť výhradně do rukou zkušené kosmetičky.

Jana Mlčková
Jsem kosmetička s 26 letou praxí, odborným přístupem, láskou k pleti a tvůrkyně přirozeného permanentního make-upu. Více informací o mně si můžete přečíst zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Nejnovější články
  • e-book zdarma – Péče o pleť –

    5P - které by měla znát každá žena

  • Slunce, krása a SPF

    - co potřebujete vědět o ochraně pleti před UV zářením.

  • Kategorie
  • Novinky a zajímavosti ode mě naleznete na facebookové stránce: